ZEMİN SERTLEŞTİRME
5 1
Yazdır E-mail Olarak Gönder


 

ZEMİN SERTLEŞTİRME

Zemin Sertleştirme işlemi yeni dökülmüş taze beton yüzeylere uygulanmaktadır. Bu işlem için dökülen beton, çimento, sert kuvars agrega, kimyasal katkılardan, özel renklendirici pigmentlerden, polimerden, yüzey sertleştiricilerden oluşmaktadır. Hem ekonomik, hem dekoratif olarak zeminlerde, tozumayan, iç ve dış aşınmalara karşı dayanıklı, zemin kaplama malzemesi olarak kullanılır. Oldukça geniş bir kullanma yelpazesine sahiptir. Parklar, AVM’ler, yollar ve kaldırımlarda kullanılır.

 

UYGULAMA AŞAMASI

Uygulama yapılacak alanda taban betonu anolar şeklinde dökülür. Beton işlemi tamamlanınca beton yüzeyi mastarlanır. Beton döküldükten sonra yüzeyde ayak izi kalacak şekilde priz aldığında, disk perdahı yapılır. Bu işlemden sonra, toplam miktarın 2/3 ü taze beton dökülmüş yüzeyin üzerine eşit bir şekilde serpilir ve malzemenin her tarafının ıslanması sağlanır. Sonra kalan 1/3 lük miktar ile taze beton yüzeyine serpilir, disk perdahı yardımıyla perdahlama yapılır. Perdahlama işlemi, istenilen yüzey kalitesine ulaşıncaya kadar devam ettirilir. Perdahlama işlemi tamamlandıktan sonra, beton yüzeyini korumak için bu malzemesi kullanılmalıdır. Bu malzeme beton mukavemet değerinin artmasını ve betondaki su buharlaşma hızını yavaşlatarak betonun mevcut su miktarıyla priz yapmasını sağlar. Rötre çatlaklarının oluşmasını ve yüzey tozumasını engeller. Çimento bazlı tüm ürünlerde olduğu gibi su ile karıştırılmış malzemenin doğrudan temasından kaçınılmalıdır. Temas halinde bol su ile yıkanmalıdır.

 

UYGULAMADA DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

  1. Beton yeterli dayanıklılığını kazanabilmesi için gerekli olan suyu, alt tabakanın emerek bunu tutmasını engeller.
  2. İleride yapılması düşünülen bir epoksi çalışması varsa zemin için, alt tabakadaki nem gibi problemlerin beton kısmına yansımasını engeller. Böylelikle epoksi işlemi yapılırken, nem tarafından oluşacak kalkmaları engelleyecektir.
  3. İki tabaka arasında oluşabilecek sürtünmeyi azaltacaktır.
  4. Bu işlem sayesinde derz araları daha fazla tutulabilir.


 

 

AVANTAJLARI
 

 

KULLANIM ALANLARI

Otopark, garaj ve rampalarda. Malzeme depolarında, fabrikalarda, fuar alanlarında, insan trafiğinin yoğun olduğu alışveriş merkezlerinde, endüstriyel yapılarda, benzin istasyonlarında, istasyonlar, uçak hangarları vb yerlerde uygulanır.

DMCA.com Protection Status
Valid XHTML 1.0 Strict    Valid CSS!