ZEMİN ISITMA
5 1
Yazdır E-mail Olarak Gönder


ZEMİN ISITMA

 

Özellikle günümüzde zemin ısıtma sistemleri çok farklı şekillerde çalışabilmektedir. Gelişen teknoloji ve gelinen nokta ile birlikte zeminden ısıtma sistemleri de gün geçtikçe yaygınlaşmaktadır. Öncelikle şu konuya değinelim; radyatörlü veya klimalı ısıtma sistemlerinde sıcaklık baş hizasından yukarıya doğru yükselmektedir. Sonrasında soğumakta aşağıya ayak seviyesine doğru iner. Bu aynı oranda rahatsız edici bir durumdur. Ancak zemin ısıtma sistemlerinde kişilerin ayaklarından başlayarak yukarı doğru bir sıcaklık verir. Ortam serin olsa bile sıcaklık ayaklardan başlayarak yayıldığı için insan daha fazla ısınacaktır. Özellikle radyatör veya klimalı sistemlere göre. Zemin ısıtma dendiğinde pek çok olumlu yönünü saymak mümkündür. Zemin ısıtmanın faydalarından bahsetmek gerekirse;

Zemin ısıtma sistemleri, ayak hizasından yukarıya doğru çok yoğun olmayan ama oldukça etkili bir sıcak hava dalgası yaymaktadır. Bu aynı zamanda oldukça sağlıklıdır. Çünkü toz tanelerinin havaya yayılmasını önemli ölçüde engellemektedir. Toza karşı alerjisi olanlarda, astım hastalığı ile mücadele edenler için özellikle bu nokta önemlidir. Zeminden ısıtma, yer kaloriferi, ya da döşemeden ısıtma olarak da bilinen bu sistem uygulanan mekanın zeminden yukarıya doğru ısıtılmasını kapsamaktadır. Bu sistem tamamen homojen olmakla beraber hava akımlarını engelleyen bir yöntemdir. Ayrıca oldukça ekonomiktir. Zemin ısıtma sisteminde hemen her türlü alternatif enerji kaynağı kullanıldığından bütün dünyada hızlı bir yayılım gösterir. Zemin ısıtma ülkemizde de özellikle son yıllarda oldukça sık tercih edilmeye başlanmıştır.

 

ZEMİN ISITMANIN UYGULANIŞI

Zemin ısıtma sistemi dediğimiz sistem 3 ana grupta toplanmaktadır. Elektrik kablolu, sulu (borulu) ya da karbon zemin döşemesi altı ısıtma şeklindedir. Isı pompası uygulamalarında ısı pompası cihazların verimli sıcaklığı 35-40 C civarındadır. Uygun dizayn şekli ile oldukça ekonomik şekilde kullanılabilmektedir. Zemin ısıtmanın ana maddesi yapının içerisinden geçirilen dayanıklı, ortalamaları 17-20 mm çapında olan borulardır. Bu borular içerisinden ılık su geçmektedir. Bu ılık su zemin betonunu ısıtmaktadır. Zemin betonu da aynı oranda döşemeyi ısıtmaktadır. Isınan döşeme ısısı eve yayılmaktadır. 26-28 C civarında taban sıcaklığı oluşmaktadır. Bütün yüzeyde ısınma olacağından son derece verimli sonuç almak mümkündür.

 

NEDEN ZEMİN ISITMA TERCİH EDİLMELİ

Birincil sebebi sağlıklı olmasıdır. Diğer ısıtma sistemlerinde kişi bünyesi zayıf ise çabucak hasta olabiliyor. Az önce de dediğimiz gibi, kişinin bünyesine göre diğer ısıtma sistemleri direk vücut üstü temaslı bir ısıtma yapacağından hastalanma riski yüksektir. Ayrıca mikropların havaya yayılması diğer ısıtma sistemlerinde oldukça kolaydır. Bunun yanında konforlu olduğunun da altını çizmeliyiz. Zemin ısıtma son yıllarda özellikle yeni yapılan evlerde sıklıkla tercih edilmekte, hatta bu konunun üzerinde özellikle durulmaktadır. Üretimde kullanılan malzemenin kaliteli olması ile yıllarca sağlıklı bir şekilde kullanılabilme özelliğini gösterir.

 

HEM HESAPLI, HEM EKONOMİK ZEMİN ISITMA

Bununla beraber ekonomik kısmını da es geçmemek gerekir. Diğer sistemlere göre %40 civarı tasarruf sağlar ki bu da oldukça önemli bir kat sayıdır. Yani kısacası insan sağlığına dost, ekonomik bir ısıtma sistemidir. Homojen bir ısı dağılımı ve sıcaklık sağlanarak en sağlıklı koşullarda ısınma sağlanır. Bununla birlikte yerden ısıtma sistemi ile havanın nem dengesi de bozulmamaktadır. Kullanılan sistem ile birlikte içeride aşırı bir hava akımı da olmaz. Bu nedenle toz dağılımı da önlenmiş olur.

Avrupa ve Amerika’da uzun yıllardır kullanılan bu sistem ülkemizde de sıklıkla tercih edilir hale gelmiştir. Zemin ısıtma geçmiş yıllarda oldukça pahalı bir uygulama iken günümüzde oldukça hesaplı hale gelmiş, ev restorasyonlarında bu sisteme geçiş hızlanmıştır. Zemin ısıtma ile kışın evin sıcaklık seviyesi korunmaktadır. Hemen her ev için uygun olan zemin ısıtma artık lüks olmaktan çıkmış kişiler için hesaplı bir konfor halini almıştır. Kış aylarında ödenen maksimum faturalar artık minimuma rahatlıkla indirilebilmiştir.

Apartman dairelerinde etkili olarak kullanılan zemin ısıtmayı uygun oluşumda hemen her konutta ve yapıda kullanmak mümkündür. Şimdi hesaplı ve ayrıcalıklı sistemi ile zemin ısıtmadan herkes kolaylıkla faydalanabiliyor.

DMCA.com Protection Status
Valid XHTML 1.0 Strict    Valid CSS!