YÜZEY SERTLEŞTİRİCİ
5 1
Yazdır E-mail Olarak Gönder


YÜZEY SERTLEŞTİRİCİ

Yüzey sertleştirme uygulaması taze beton yüzeylere uygulanmaktadır. Çimento başta olmak üzere, yüksek nitelikte katkı kuartz agrega içeren, toz halde, renkli, polimer modifiye baskı beton zemin sertleştiricidir. Bu uygulama beton yüzeyinin aşınma ve darbelere karşı daha daynıklı hale gelmesini sağlamak için, tercih edilir. Taze beton üzerine monolitik şekilde uygulanan, çimento esaslı kaplama malzemesidir. En iyi sonucu almak için uygulama yaparken, Kuartz ve Korund seçeneklerini, uygulama yapılacak alana göre iyi seçmek gerekir. Mekanın kullanım amacı ve nasıl kullanılacağını bilmek, yüzeyin neler taşıyacağını göz önünde bulundurmak tercih sebebini belirler. İster Kuartz, ister Korund natural, kırmızı ve yeşil renk seçenekleri ile uygulamak mümkündür. Beton üzerindeki mevcut ıslaklık durumu çok önemlidir. Beton, yüzey sertleştiricinin ihtiyacı olan nemi alabileceği kadar ıslak olmalıdır. Olması gerekenden fazla ıslak olursa kendi kalınlığı içinde kaybolur ve etkinliğini kaybeder. Olması gerekenden fazla kuru olursa ürün yüzeye gerektiği gibi bağlanmaz ve olumsuz bir uygulama olur. Zemin boyutuna oranla  4 - 5 metre genişliğinde anolar bir dolu ve bir boş olarak yerleştirilir. Gerekli olabileceğine karar verilen yerlerde anoların içine hasır çelik yerleştirilir ve kot alma işlemi uygulanır. Anoların her iki tarafına da eşit şekilde serpme işlemi gerçekleştirilir. Bu yüzeye daha iyi dağılmasını sağlayacaktır. Beton dökülür ve iyice yerleşmesi için titreşimli mastarlama yapılır. Beton döküldüğünde en fazla 2 - 3 mm. derinliğinde ayak izi kalacak şekilde prizini aldığında 2/3’ü zemine eşit oranda, elle ya da mekanik serpme makinesi ile serpilerek yayılır. Malzeme beton suyunu emer ve nemlenmesi ile birlikte koyu bir renk alması beklenir. Rengin dalgalanmadan yüzeyin her yerinde eşit olmasına dikkat edilir. Malzeme zemine tahta mala ile yedirilerek bütünleşme sağlanır. Malzemenin bir kısmı en fazla yük altında kalan ano ve dilatasyon derzlerinin kenarlarına, 8 cm’lik bir şerit halinde serpilir ve tahta mala ile yedirilir. Malzemenin kalan 1/3’lük kısmı ise zemine serpilerek yayılır, nemlenerek koyu bir renk alması beklenir ve tahta mala ile zemine yedirilir. Yüzeyde herhangi bir rahatsızlık hissetmeden yürünecek kadar sertleştiğinde, çelik mala perdahı yapılır.

 

ÜRETİM AŞAMASI

Zemin betonlarını uygularken kullanılan yüzey sertleştiricileri; beton yüzeylerinde sertleşmeyi sağlayan doğal agregalar ve doğal silis içeren sert madenlerden üretilmektedir. Yoğunluk ve kullanım amacını göz önünde bulundurarak, betonun yüzeyine serpilerek kullanılan sertleştiriciler, doğal özellipini kaybetmeden boyutlandırılan maden agregası içermektedir. Bununla birlikte hidrolik bağlayıcı, çeşitli katkılarla aşınma ve tozumaya dayanıklı hale getirilmiş maddelerdir. Bu şekli ile üretilmesi uygun görülen şartname kapsamında yüzey sertleştirici malzemeler doğal beton rengi, gri, kırmızı, sarı ve yeşil renklerdedir. Renkli doğal mineral agregalarla birlikte kullanılan inorganik pigmentler alkali ve ışığa dayanıklıdır. Sertleştirici kullanılan yüzeylerde dayanıklılık normal betona göre 8 -10 kat artar. Böylelikle dışarıdan oluşabilecek darbelere karşı, yağ ve benzer kimyasallara beton yüzeye tutunamaz, tozuma önlenir ve yüzey kolay temizlenir.

 

UYGULAMA AŞAMASI

Beton dökülme işlemi yapılır ve hemen akabinde perdahlanır, yüzey nemini kaybetmeden, doğal mineral agregalı yüzey sertleştirici malzeme eşit bir şekilde yüzeye serpilir. Yüzey sertleştirici malzeme metrekareye ortalama 7 kg sarf edilecek şekilde uygulanır. Yüzey sertleştirici malzemenin serilme işlemi iki aşamada yapılır. Kullanılacak malzemenin 2/3'lük kısmı, taze beton dökülünce üzerine sertleştirici malzemenin eşit şekilde yüzeye serpilmesi sağlanır. Önce malzeme betonun suyu ile iyice nemlenir, sonra perdahlanarak betona yedirilir. İkinci aşamada ise malzemenin kalan 1/3’lük kısmı beton üzerine serilir ve ilk perdahlara dikey perdah işlemi yapılır.  Son bitirme perdahı, istenilen düzgünlük oluncaya kadar disk veya mala ile uygulanır. Sertleştirici malzeme bu şekilde uygulanarak, sertleştiricinin yüzeyde monolitik bir tabaka oluşturmasını temin edecektir. Yüzey parlaklığını sağlayabilmek için, gereğinden fazla mala perdahı yapmak beton yüzeyini yakar. Bu nedenle kontrolü iyi yapılarak işlem yapılmalı, gereğinden fazla mala perdahı yapmamalı.

 

AVANTAJLARI

 

DMCA.com Protection Status
Valid XHTML 1.0 Strict    Valid CSS!