RENKLİ BETON
5 1
Yazdır E-mail Olarak Gönder


RENKLİ BETON

Renkli beton,  uygulanacağı yüzeye göre renkli agregalar kullanarak ya da özel renkli pigmentler sayesinde endüstriyel üretime uygun oluşturulmuş beton türüdür. TS EN 12878 (Nisan 2001) Standardına uygun olarak üretilme zorunluluğu olan,  dekoratif amaçla kullanılan bir betondur. Beton yapılırken portand çimentosu kullanmak hem daha sağlıklı sonuçlar verecektir, hem de beton daha fazla işlenebilir ve geçirimsiz hal alır. Renkli beton yapımından sonra ve sonrasında korumaya yönelik özel bir uygulamaya ihtiyaç duyulmaz. Beton yapımında kullanılan pigment miktarı yüksek oranda olduğunda, betonun özelliğini olumsuz olarak etkilemektedir. Bu nedenle uygun olan istenilen renk niteliğinde %1-%6 ‘sı kullanılmaktadır. Renkli beton üretimi normal beton üretimi gibi, kolay işlenebilen ve dayanıklılık özelliklerini sağlayan nitelikleri taşıdığı gibi, estetik kaygılar da önem taşımaktadır. Renkli beton hazırlanırken içinde kullanılan pigment oranı çok önemlidir. Kullanılan pigment miktarı çimentonun prizine etkisine, renk sabitliğine, ortam koşullarına dayanıklılığına, mekanik özelliklere, ısıya dayanıklılığa ve suda çözünebilir tuz miktarına etki eder. Bu nedenle kontrollü uygulama yapılmalı ve kalıp sistemi ile kalıp ayırıcıların önemi de unutulmamalıdır.

Renkli beton toz veya sıvı pigmentler katılmakla birlikte değişik ve dinamik renkler elde edebilirsiniz. Genel renkler kahverengi, kırmızı, gri, taba rengi ve diğer toprak renkleridir. Daha canlı beton renkleri elde etmek için normal çimento yerine saf beyaz renk Portland çimento ile normal kum yerine saf beyaz kum kullanabilirsiniz. Bu beyaz harç karışımı daha canlı renkler ve pigmentlere karşı daha iyi bir reaksiyon verecektir. Kullanacak olduğunuz pigment veya boya miktarı tamamen seçtiğiniz marka ile ilgilidir. Pigment veya boya alırken, küçük yerel dükkanlar yerine özel boyaların satıldığını ve daha fazla seçeneğin bulunduğu marketleri tercih etmeniz daha iyi olabilir.  

 

RENKLİ BETON HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKENLER

 

RENKLİ BETON UYGULAMA

Dekoratif özelliklerini göz ardı etmeden, yüzey sertleştirici rengine göre imal edilen beton uygulamalardır. Baskı beton uygulamaları denilince ilk akla gelen, pratik olması ve geniş alanlarda büyük parçalar halinde üretilmesidir. Bu uygulamalarda kullanılan malzeme çok önemli bir yere sahiptir ve beton yüzeyin dayanımı, normal betona göre birkaç kat artmaktadır. Estetik, renkli ve dekoratif bir yüzey oluşturmaktadır ve böylelikle beton yüzeyinin emici özelliği azalır. Beton yüzeyindeki tozuma azalır, kolay temizlenir, düşük su ve çimento oranı sayesinde yüksek derecede dayanıklılık oluşmaktadır. Uygulanan sertleştirici beton yapının bir parçası olur. Betonda donma çözülme sonucunda ortaya çıkan pullanmaya karşı direnç gösterir. Teknolojik gelişmeler ve uygulama tekniğindeki kalite artışı, bu tip uygulamaları tercih edilir hale getirmiştir.

 

RENKLİ BETON AVANTAJLARI

 

 

RENKLİ BETON KULLANIM ALANLARI
 

 

 

DMCA.com Protection Status
Valid XHTML 1.0 Strict    Valid CSS!