PARLAK ZEMİN VE LAVİNA
5 1
Yazdır E-mail Olarak Gönder


PARLAK ZEMİN

Zamanla eskimiş ve yıpranmış, kirlenen yüzeyi önce yüzey hazırlama makineleri ile kazıyarak, yeni ve nefes alan bir betona ulaşarak, çevre dostu olan Amerikan Crete Colors kimyasallarıyla çok sağlam, tozumayan, aşınmayan, kayma direnci yüksek betonlar elde etme işlemidir.  Beton parlatma işlemi günümüzün en son teknolojisine sahip, dünyada kabul görmüş kullanışlı ve etkili bir yöntemdir. Beton parlatma oldukça iyi bir uygulama olup beton yüzeyde asla bir katman oluşturmaz. Bununla birlikte beton nefes alır ve dayanıklılığı artar. Parlak bir zemin olması gerekiyorsa, hem ayna parlaklığı hem de yarı parlak durumunda yalnızca beton tozumazlık uygulaması yapılabilir. Parlak beton uygulaması piyasa içinde diğer uygulamalara kıyasla sağlam ve kalıcı çok uzun yıllar için garantisi verilen bir uygulamadır. Bu sayede maliyet konusunda da uzun yıllar için garantisinin ön planda tutulduğunda, oldukça ekonomiktir. Beton parlatma uygulaması, katman oluşturmadan yapılan bir işlem olmasından dolayı soyulmalar, döküntüler, aşınma-tozunmalar ve beton yüzeyde kaplanma olmamasından nefes alır, sağlıklı bir zemin ortaya çıkar. 

Beton zemin üzerine, ileride cam gibi çatlayıp yayılması muhtemel kırıkların oluşmasına neden olabilecek, tamiri neredeyse imkansız epoksi gibi kimyasal maddelerle katman oluşturulmaz. Tam tersine tamamen çevre dostu kimyasallara başta mevcut zeminin kuvvetlendirilmesiyle uyguladığımız özel tekniklerle yüzey, istenilen düzeyde hatta mermerden bile daha parlak olacak şekilde parlatılır. Ve arzu edilirse renklendirilip çeşitli görsellerle süslenebilir.

 

LAVİNA

Lavina makinalar ile prizini almış beton zeminler, Superabrasive elmas pedler ile aşındırılarak ve kademe kademe silinerek, mekanik olarak mermer granit parlaklığına ulaştırılmaktadır. Uygulama esnasında, betonun en zayıf şerbet tabakası kazındığı için işlem görmemiş betona göre mukavemeti on kat artmaktadır. Lavina makinalar, parlak beton uygulamalarında kullanılabildiği gibi, bozuk beton yüzeylerin düzeltilmesi, zemindeki ondülasyonların giderilmesi, epoksi gibi yüzey kaplamaları için zeminin hazırlanması, mermer granit ve her türlü doğal taşın parlatılması, epoksi kaplamaların zeminden kaldırılması gibi işlemler için de kullanılmaktadır.
Lavina makinalarla parlatılmış beton yüzeylerin kayma direnci, sadece perdahlanmış beton yüzeylere oranla çok daha fazladır. Parlak beton zeminler, ahşap döşemelere, mermer ve granite oranla yaklaşık %40 daha az kaygan bir zemindir. Yani beton parlatıldıkça kayganlığı da azaltılmış olur. Parlak beton zeminlerin kayma direncinin çok yüksek olması sayesinde, en güvenli zemin alternatifi olarak gösterilmektedir.

 

UYGULAMA ALANLARI

LAVINA makinalar, parlak beton uygulamalarında kullanılabildiği gibi,

 

ÖZELLİKLERİ

Beton parlatma sistemi kaplama malzemesi olmadığı gibi, çok uzun ömürlü ve mukavemeti yüksek bir zemin alternatifidir. Çevreye dost bir uygulama olduğundan LEED sertifikası için 2 puan kazanılmasına olanak sağlar. Yoğun yaya trafiği ve forklift, kamyon gibi ağır endüstriyel araçların dolaştığı zeminler için hem en uzun ömürlü ve hem de ekonomik zemin seçeneğidir. Yatırım ve bakım maliyetlerini azaltır. Hijyenik bir zemindir, kir ve leke tutmaz. Betonun tozumasını engeller.

 

DMCA.com Protection Status
Valid XHTML 1.0 Strict    Valid CSS!