KİRİŞ GÜÇLENDİRME
5 1
Yazdır E-mail Olarak Gönder


KİRİŞ GÜÇLENDİRME

 

Kiriş güçlendirme karbon fiber takviyeli polimerler sayesiyle hızlı ve kolay uygulanabilirliği ile gerçekleşmektedir. Son zamanlarda tüm yapılar kompozit malzemeler kullanılarak bu şekilde güçlendirme, bakım ve onarımı yapılmaktadır. Özellikle yapılarda ağırlık yapmadan istenilen haline ulaşması oldukça önemlidir.

 

Betonarme yapılarda ve mevcut yapılarda zaman içerisinde güçlendirme ihtiyacı ortaya çıkmaktadır. Bu ihtiyaçlar deprem sonrası meydana geldiği gibi, kullanım amacı ve servis yüklerinin değişmesi ile oluşabilmektedir. Ayrıca deprem yönetmeliklerinin değişmesinden kaynaklı güçlendirme gerekebilir. Betonarme yapıların onarılması ve güçlendirilmesi genellikle taşıyıcı sisteme betonarme elemanlar ilave edilir ya da betonarme mantolaması yapılmaktadır. Fakat bu yöntemler yapıların ağırlığını arttırmasından dolayı güçlendirmeleri önemli ölçüde FRP uygulamaları ile yapılmaktadır. Karbon fiber güçlendirme uygulaması ile kiriş, kolon, perde, taşıyıcı duvar ve kat döşemeleri gibi yapı elemanlarında hızlı ve etkili güçlendirme yapılabilmektedir. Betonarme kiriş güçlendirme, karbon elyafı çekme yüzeyine epoksi ile yapıştırma uygulaması ile olur ve etkili bir yöntemdir.

 

Kiriş güçlendirme uygulaması hasarın seviyesine yani çatlama, beton ezilmesi, donatı sıyrılma veya kopmasına göre değişir. Hafif çatlağı olan kirişler, epoksi ve çimento şerbeti kullanılarak onarılır. Beton ezilmesi ve donatı kopması gibi durumlarda yani hasarın ağır olduğunda, geçici askıya alınır. Hasar tespit edilen bölgeler önce basınçlı su veya hava ile temizlenmelidir. Hasar gören bölgede kopan veya burkulan donatılar kesilir, kaynak ile eklenir ve yeniden betonlanarak onarılır. Kirişler gerekli görüldüğü durumlarda üç ya da dört tarafından beton manto giyilerek de güçlendirmesi yapılabilir. Yeni betonun bütünleşmesi için, mevcut beton yüzeyinde olan kirden arındırılması gerekir. Donatı düzeninde uygun kenetlenme, kaynaklama veya kenetlenme plakaları kullanılarak saptanır. Yeni donatılar kirişi çevreleyen etriyelerle sarılır. 

Kiriş Güçlendirme konusunda ayrıntılı bilgi için firmamıza ulaşabilirsiniz. 

DMCA.com Protection Status
Valid XHTML 1.0 Strict    Valid CSS!