İZOLASYON UYGULAMALARI
5 1
Yazdır E-mail Olarak Gönder


İZOLASYON UYGULAMALARI

Binaları ve içinde yaşayanları korumak amacıyla, sesten, nemden, sudan, sıcak ve soğuktan etkilenmemesi için alınan önleme yalıtım yani izolasyon denir. Yapıları hem iç hem de dışarıdan izolasyon yaparak korumak mümkün. Yapılan izolasyon, binada yaşayan varlıklar için emniyetli, gürültüyü tamamen önleyen, daha sağlıklı bir ortam oluşturur. Daha konforlu, korunaklı, gürültüsüz ve sağlıklı binalar yaşamımızı sürdürebilmemiz için bizler için çok önemli. Bunun içinde enerji tasarrufu yapmamızı sağlayan, ses, ısı, su, nem, yangın yalıtımı yapılarak, hava kirliliğini ve gürültüyü kesebilen izolasyon ile gerçekleşir. İzolasyon uygulaması yapılmayan binalara oranla, izolasyonu yapılmış binalarda %30 - %50 arasında enerji tasarrufuna sahiptir. Bu da ekonomik yönden fayda sağlamaktadır.

 

İZOLASYON HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKENLER

Yapılarda ısı kaybından dolayı ısıtma ve soğutma maliyetleri yükselir. İzolasyonu olmayan duvarlarda difüzyon meydana gelir. Bunun sonucunda duvarlarda terleme oluşacağından küflenmeler, siyah lekeler meydana gelir ve duvardaki boya ve sıvasında dökülmeler oluşur. İzolasyonu olmayan binalarda ısı dağılımı dengesizdir. Pencerelere yakın yerlerde ve dışarıdaki duvar soğuk olurken, iç kısmı sıcaktır. Yazın havayı soğutmak için kullanılan sistem tam manası ile başarılı olamaz. Hem gereğinden fazla çalışması gerekir hem de ortamda bulunan varlıklar için yaz nezlesi oluşabilir, sağlıksız koşullar yaşanabilir.  Yalıtım ile ilgili hatalardan birisi de ısı kaybının çatı ve pencerelerden kaybolmasının düşünülmesidir. Oysaki toplam ısı kaybının neredeyse yarısı, geniş yüzey alanlarına sahip dış duvarlardan kaybolur. İzolasyon yapılırken en önemli kısmın dış cephe duvarlarının yapılması gerekir ve bu şekilde tasarruf yapılır.

 

İZOLASYON ÇEŞİTLERİ
Dış Cephe Isı İzolasyonu: Binalarda dış duvarlardan kaynaklanan ısı kaybı, binaların yüksekliğine bağlı olarak değişir. Isı kaybı yüzeyin büyüklüğüne oranla artar. Çok katlı konutlarda % 40, tek katlı konutlarda ise % 25 civarında dış cephe duvarlardan kaynaklanan ısı kayıpları meydana gelmektedir. İzolasyonun yapılacağı yer ısıtılmak ya da soğutulması için yapının dış yüzeyine uygulanır. Isı yalıtımı ısıl gerilimleri önlemek ve yapı elamanlarının ısı depolama özelliğinden faydalanmak için dış cephe üzerinden yapılmalıdır.

Çatı İzolasyonu: Çatılarda yapılan ısı yalıtımları, çatının özelliği ve kullanım amacına göre değişiklik gösterir. Ayrıca konutlarda oluşan ısı kaybı ¼’dir. Binalarda çatılar dış kabuk görevini görür ve bunu etkileyecek olan iç ve dış ortamın fiziksel koşulları kontrol etmek amacıyla yalıtım çok önemli bir unsurdur. Isı, ses, su buharı, ışı radyasyon gibi etmenler için çatı izolasyonu gerekmektedir.

Pencere İzolasyonu: Yapılarda pencereler saydam yapı elemanlarıdır. Genelde ülkemizde pencereler tek camlı kullanılmaktadır. Son yıllarda yeni yeni çift camlı ve ısı camların  kullanımı göze çarpmaktadır. Tabi çift katlıların ısı kaybı tek camlılara göre yarı yarıyadır. Yansıtmalı camlarda ise bu oran ¼’dir.

Ses İzolasyonu: Dışarıdan gelen seslerin kabul edilebilir şekilde maskelenmesi, etkisini kaybetmesi, sakıncalı olabilecek etkilerin yok edilip, gürültü kontrolü yapılabilecek izolasyon ile insan sağlığı ve konforunu arttırmak önemlidir. Tabi sadece ses izolasyonu yapı içinde yaşayan varlıkların konforu için tek başına yeterli değildir. Diğer unsurları da göz önünde bulundurarak önlem alınması gerekmektedir.

Tesisat İzolasyonu: Bir binada mekanik tesisat yalıtımın yapılması, ısıtma veya soğutmada harcanan enerji tasarrufu oldukça önemli bir yer tutar. Özellikle binalarda yapılan izolasyonda ısıtılma ve soğutulmaya gerek kalmayan yerlerden geçen kısımların ve burada bulunan vana, armatürlerin yalıtılmaları ile enerji tasarrufunun oluştuğu önemli bölgelerdir. Bu nedenle mekanik tesisat izolasyonu yapılacak yerlerde içinden geçecek soğuk veya sıcak akışkana göre doğru malzeme kullanılmalıdır.

Yangın İzolasyonu: Yangının çıkmasını önlemek ya da yapıya zarar vermesini önlemek için yapılır. Yangın tehlikesini olabildiğince ortadan kaldırmak ve en hızlı şekilde müdahale edilmesini sağlamak için bina yapılırken önemle bu husus üzerinde önlem alınmalı ve dizayn edilmelidir. 

DMCA.com Protection Status
Valid XHTML 1.0 Strict    Valid CSS!